Pojęcie „aplikacja” większości z nas głównie kojarzy się z aplikacjami mobilnymi, które instalujemy w naszych telefonach czy tabletach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak często korzysta na co dzień z aplikacji internetowych (webowych), które z kolei łatwo można pomylić ze stroną internetową.
Jakie są różnice pomiędzy aplikacją webową a aplikacją mobilną? Jakie są ich wady i zalety? Jak odróżnić czy mamy do czynienia ze stroną www, czy z aplikacją internetową? Dziś odpowiemy na wszystkie te pytania.
Czym różni się aplikacja internetowa od strony internetowej?
Większość użytkowników Internetu nazywa przeglądane w sieci treści stroną internetową, co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Zanim zaczniemy porównywać aplikację webową i mobilną, warto na wstępie wyjaśnić, czym różni się aplikacja internetowa (webowa) od strony www.
Zarówno strona internetowa, jak i aplikacja webowa potrzebują dostępu do Internetu i działają za pośrednictwem przeglądarki. Po wpisaniu odpowiedniego adresu aplikacje webowe otwierają się w formie stron internetowych, dlatego łatwo można pomylić jedno z drugim. Podstawową różnicą pomiędzy stroną internetową a aplikacją internetową jest ich funkcjonalność, a konkretnie możliwość wprowadzania zmian przez użytkownika.
Strona internetowa ma charakter informacyjny i służy jedynie do przeglądania zamieszczonych tam treści. Zawartość strony może zmienić się jedynie po ingerencji administratora, a osoby odwiedzające daną stronę mogą jedynie przemieszczać się pomiędzy kolejnymi sekcjami i podstronami. Stroną internetową są blogi, dzienniki internetowe czy witryny firmowe. Kiedy zatem mamy do czynienia z aplikacją webową?
Czym jest aplikacja webowa?
Aplikacje webowe mają charakter interaktywny i są znacznie bardziej rozbudowane niż strony internetowe. Mają bardziej zaawansowany interfejs i dostarczają użytkownikom konkretne funkcjonalności.
Dzięki aplikacjom webowym możemy np. wpisywać dane i przesyłać informacje. Przykładem aplikacji internetowej są: portale społecznościowe (Facebook), platformy rezerwacyjne (Booking.com), a także narzędzia do pracy (takie jak np. Google Docs czy Google Drive).
Jakie są różnice pomiędzy aplikacją webową a aplikacją mobilną?
Aplikacje mobilne programowane są pod konkretne platformy, takie jak iOS czy Android, na smartfony i tablety. Do ich tworzenia wykorzystywane są takie języki programowania jak Objective-C czy też Swift dla iOS oraz Java lub Kotlin dla Androida. Korzystać z nich można dopiero po pobraniu ze sklepu internetowego.
Odwrotnie jest w przypadku aplikacji webowych, których nie musimy pobierać ani instalować. Dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej i dopasowują się do dowolnego urządzenia, niezależnie od systemu operacyjnego. Jedyne czego nam potrzeba, aby móc korzystać z aplikacji webowych to połączenie z Internetem, dlatego jest to rozwiązanie dużo szybsze i łatwiejsze.
W przypadku aplikacji webowych wykorzystywane są takie technologie jak: HTML, CSS oraz JavaScript dla front-end, a także cały szereg języków programowania dla back-end, takich jak: PHP, Python, JavaScript (node.js), Java, C# oraz wiele innych. Do przechowywania danych wykorzystywane są relacyjne (MySQL, PostgreSQL) lub nierelacyjne (MongoDB, Redis) bazy danych.
Czy da się połączyć aplikację internetową i mobilną?
Częstą praktyką jest wykorzystanie wspólnej aplikacji serwerowej dla aplikacji mobilnej oraz internetowej. W tym przypadku za przetwarzanie i dostęp do danych odpowiada back-end aplikacji internetowej. Informacje wysyłane są pomiędzy serwerem a front-endem aplikacji webowej lub aplikacją mobilną przy pomocy API.
Na tego typu rozwiązaniach opierają się aplikacje hybrydowe. Są to aplikacje mobilne tworzone za pomocą technologii webowych (HTML, CSS, JavaScript) z wykorzystaniem narzędzi takich jak React Native lub Cordova. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych technologii można stworzyć aplikację, która działa zarówno na iOS jak i Android bez konieczności tworzenia dwóch oddzielnych projektów.
Kolejnym rozwiązaniem są aplikacje PWA (Progressive Web App). Jest to technologia umożliwiająca korzystanie z aplikacji internetowej tak jak z aplikacji mobilnej lub desktopowej.
Aplikacje internetowe czy mobilne. Którą z opcji wybrać?
Wybór rodzaju aplikacji zależy zarówno od planowanych funkcjonalności, przewidywanej grupy docelowej użytkowników jak i potrzeb Twojego biznesu. Z chęcią doradzimy najkorzystniejsze z możliwych rozwiązań.
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Omówimy szczegóły projektu, a następnie przygotujemy ofertę i przystąpimy do działania.